Abingdon

Abingdon School Events & Sports Fixtures - ( Details | Post )
      Day     Week     Month     Year     Events  
Monday 1 September

Calendars

Category

Goto Date

Search Events


Prev Next April 2014 printer Printable View
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
Week
14
31
1st Year Adventure trip to PGL Liddington (until 4th April)
12p Rowing: J14-J16 Training
1
Cricket Tour to Dubai: U15's (until 9th April)
12p Rowing: GB Junior Trials (until 5th April)
2
3
4
5
1:30p John Roysse Lodge Meeting & Dinner, CMR/Dining Hall
6
5th Sunday of Lent
Week
15
7
8
9
10
12p Rowing: Temple sur Lot, France Training Camp (until 17th April)
11
3rd & 4th Year Pre-season Tennis to Croatia (until 16th April)
French exchange to Aix en Provence (until 18th April)
12
13
Palm Sunday
2nd Year Adventure Trip to Plas Pencelli Outdoor Education Centre (until 18th April)
12p Rowing: Temple-sur-Lot, France (until 15th April)
Week
16
14
Shooting trip to Stade, Germany (until 21st April)
3rd Year History: Battlefields trip (until 16th April)
15
16
17
1p Cricket v Felsted: 1st (H)
18
Final Deadline for New Views Play Scripts
9a DoE Gold walking practice expedition, Snowdonia (until 21st April)
12p DOMO U16 International Hockey Festival, Holland (until 21st April)
19
DOMO U16 International Hockey Festival, Holland (until 21st April)
Senior Pre-season Tennis to Hertfordshire (until 21st April)
12p Cricket v Clifton College: 1st (H)
20
Easter Day
DOMO U16 International Hockey Festival, Holland (until 21st April)
Week
17
21
10a Pre-Season Tennis
1p OA Gerald Smithson Cricket matches v 1st XI on War Mem. and Social match on Upper Field
22
INSET Day
10a Pre-Season Tennis
12:30p Cricket v Bradfield College: 1st, 15A, 14A (A) - CANCELLED
5p Boarders return (evening)
23
WEEK A
8:35a Term begins
8:45a Tutor period
9a First Instrumental Teaching Day
9a Upper Sixth: "Be your best on the day", Amey Theatre
11a Lower Sixth: "Be your best on the day", Amey Theatre
12p Golf: Oxfordshire Schools' Team Competition, Hadden Hill
7p Abingdon Naturalists, Ingham Room
24
WEEK A
9a Lower Sixth Deadline for 1st Drafts of Monologue 500 word concepts, in lessons
1:45p Abingdon Foundation photograph
4p Chemistry Lecture: Dr Nick Barker, Warwick University Dept. of Chemistry: "Developments in Chemistry & Medicine", CMR
4p Tennis v Radley College 1st VIII (ALTC)
25
WEEK A
Upper Sixth Biology Field trip (until 29th April)
10a Army liaison interviews 4th Yr and up, Careers library
1p 2nd Year Tutor Group photographs
5p Detention Duty master: Mr Davies
5:30p History Society Quiz with Dr Z as quizmaster, CMR
6:30p Franklin's House Social for parents and boys (Quiz and Dinner), Dining Hall
7p NZ Rugby Tour Quiz night, Entertainment Suite
26
Duty Masters: Mr Brooks and Miss Vickers
Basher Regatta 1, J15-J18 (Yr.4-U6)
9a DoE Bronze, Silver & Gold walking route-planning
9a A2 Art & Design Exam Practice Session
9a Sponsored "Travel the Dneister" for Moldova, Sports Centre
11a SUS (School Uniform Scheme)
12p Golf: ISGA National Finals, Carnoustie (until 29th April)
12p Tennis Independent Schools League. Senior VIII at Bradfield. Junior VIII at KCS Wimbledon.
1p Cricket v Portsmouth GS: 15A (H) - CANCELLED
2p Cricket v MCS: 1st (1130), 14A, 14B, 14C, 12A, 12B (A); 2nd, 3rd, 16A, 13A, 13B (H) - ALL CANCELLED
2p Tennis v Wellington College: 2nd VI, 3rd VI, U16B, U15B, U15C (A). U14B, U14C (H).
2:30p Athletics match: Middle & Upper School at Marlborough
27
2nd Sunday of Easter
GB Junior Small Boats Race J18 (L6 & U6)
11a Cricket: Regional T20 round: 1st (H)
Week
18
28
WEEK B
9a 4th Year exams (until 2nd May)
7p Prefects' Dinner, CMR/Dining Hall
29
WEEK B
9:50a General Studies lecture, Upper & Lower Sixth, Amey Theatre
10a Discover Abingdon, Amey Theatre Foyer and Entertainment Suite
1:30p Cricket v Bloxham (National Cup): U17's (H)
6p Boarders' Chapel Service
30
WEEK B
8:45a Head's Assembly (4thYr. to attend, followed by exams)
12:15p SUS (School Uniform Scheme)
2p Achilles Relays: Middle & Upper School at Iffley Road
2p Cricket v Oratory: 1st, 16A, 14A, 14B, 14C, 13A (A); 2nd, 15A, 15B, 15C, 13B (H)
4p Tennis v MCS: 1st VI, 2nd VI, 3rd VI, U16A (A)
7:30p Thames Valley Youth Orchestra Concert, Sheldonian
1
WEEK B
9a A2 French Orals (until 8th May)
9a AS Spanish Orals (until 2nd May)
9a Junior Maths Challenge
1:05p 5th Year leavers' lunch, Entertainment Suite
1:15p L6 AS Unit 2a Controlled Conditions Monologue Assessment
5p Detention Duty master: Mr Southwell-Sander
5p Upper Sixth trip to "As You Like It", Tobacco Factory Theatre, Bristol
6p Bus Prefects Social at St Helen's
6:30p Roysse Society Lecture, Prof. A.C. Grayling: "Why Study the Humanities?", CMR followed by Dinner in Dining Hall
2
WEEK B
Cambridge Open Day for potential Oxbridge Classicists
9a A2 German Orals
9a Home Clothes Day
9a 3rd Year trip to Hadrian's Wall (until 4th May)
12p Music: ABRSM Examination Entries (School closing date- midday)
12:30p Golf: Oxfordshire Schools' Individual Competition, North Oxford Golf Course
1:10p Lunchtime Informal Concert, Amey Theatre foyer
4p Edmund Society lecture: Stephen Mulhall, "Ludwig Wittgenstein", Hospitality Suite
4p Geography Society talk by Ian Goldin, Professor of Economics, Oxford University specialising in Globilisation & Development, Westridge Room
5:15p 5th Year Revision Leave begins
7p Summer Music Concert, Amey Theatre
3
Duty Masters: Mr Boyd and Mr Aitken
Fencing: British Young Championships Finals, Institute of Sport, Sheffield (until 5th May)
10a CCF Easter Camp Passing-Out Parade
2p Tennis v Marlborough College: 2nd VI, 3rd VI, U15A, U15B (A). U16A, U16B, U16C, U14A, U14B (H).
2p Tennis Independent Schools League Round 2
4
3rd Sunday of Easter
Wallingford Regatta, J15-J18 (Yr.4-U6)
Prev || Next